Music » Music Stories

Sounds Around Town

Week of November 13, 2002

comment

Les Aaron, Johnny Orr & Ja-Roo: Velvet, Fri.

Marty Abdullah & the Expressions: Michon's Barbecue & Fish, Sun.; Hadley's, Thu.; New Orleans Cafe, Tue.

Agile 1: Hi-Pointe, Wed.

Aina: Hi-Pointe, Sun.

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Ambassadors of Swing: St. Louis Casa Loma Ballroom, Fri.

Corey Anderson: Upstairs Lounge, Wed.

Apollos: St. Louis Brewery & Tap Room, Sat.

Arvell & Co. Cafe Eau, Sat.

Jun Arzaga: Faust's, Mon.-Sat.; Tiffany Rose, Tue.-Sat.

Aunt Flo: Laurie's Place, Fri.

Autumn's Child: Generations, Sun.

Baby O: Quincy's, Fri.

Baine: Creepy Crawl, Fri.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Tue.

Daryl Basset & Friends: Beale on Broadway, Sun.

Bazooka Joe: Pop's, Fri.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Fri. and Sat.

Maris Beckett: George's Route 66, Fri. and Sat.

Tyrin Benoit & the Shuckers: Broadway Oyster Bar, Thu.

Chuck Berry: Blueberry Hill, Wed.

Bif Naked: Galaxy, Thu.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.; Sqwires, Thu.

Bitter Pill: Helen Fitzgerald's, Sat.

Black Anthony and the Hawk: Halo Bar, Tue.

Jules Blattner: Crehan's, Fri.; Fast Eddie's Bon-Air, Sat. and Sun.

Blaxtarr's Music Extravaganza: Zeke's Sports Bar & Grill, Wed.; Edge of Night, Mon.

Blues Finger: Shirley's, Sat.

Blues Inquisition: Graham's Grill, Fri.

Blues Racket: Corner Bar, Sat.

Bobby: Hide-Away Lounge, Tue.

Erin Bode Group: Jazz at the Bistro, Fri.

Bone Daddy & the Blues Shakers: Tuner's, Fri. and Sat.

Russ Bono: Tuner's, Wed.

Boom: Harrah's Stage Left Lounge, Sat.

Michael Brewer & Supe Granda: Focal Point, Fri.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Scott Bryan Trio: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.-Thu.

Richard Buckner: Off Broadway, Fri.

Buffalo Bob & the Bedroom Blues: Mike & Min's Restaurant, Fri.

Buffalo Bob & theBedroom Blues Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Burning Hermans: Pop's, Mon.

Butch Wax & the Hollywoods: St. Louis Casa Loma Ballroom, Sat.

Ralph Butler Duo: Chasers Lounge, Fri.

BWB: Pageant, Fri.

C. Beyond: Halo Bar, Wed.

C. Beyond and X-Plorer: Halo Bar, Fri.

Ripley Caine: Off Broadway, Sat.

Monica Casey: Lagniappe's, Tue.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Chanticleer: Sheldon Concert Hall, Wed.

Charmers: Lemmons Basement Bar, Thu.

Chia Band: Ellie Forcella Italian Taproom, Fri.

Mark Churchill: Rue 13, Thu.

Cindy Sue & Greg: Porky's Backyard Barbeque, Tue.-Thu.

Clave Sol: Famous Bar, Sat.

Clayton Businessmen Trio: Daniele Hotel, Mon.

Maurice Cole & Friends: Omni Majestic Hotel, Sat.

Maurice Cole Duo: Dominic's Trattoria, Fri.

Stacey Collins Band: Joe Hanon's, Wed. and Thu.; Dorsett Inn, Fri.

Pierce Crask: Country Club, Tue.; Little Easy, Mon.

Crave: Harry's East, Fri.

Robb E. Cunningham Jr.: Bella Citta, Thu.-Sat.

Tim Cunningham: Backstreet Jazz & Blues, Wed.

Brian Curran & Friends: Mike & Min's Restaurant, Sat.

Brian Curran: Broadway Oyster Bar, Sat.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Cynergy: Viva!, Fri.

Dads Gone Mad: Riverside Restaurant & Bar, Fri. and Sat.

Mary Daly & Beno: Trainwreck at Rock Hill, Fri.

Amy & Jerry Davison: Brewhouse, Mon., Wed. and Sat.

Heather Dawn Band: Jacques Sports Bar, Sat.

Delmar Sessions: Stagger Inn ... Again, Sat.; Three-1-Three, Fri.

Mark Dew: Hide-Away Lounge, Wed. and Fri.-Sun.

Diamondback: Shenanigan's, Fri. and Sat.

Diesel Dan: Tangerine, Tue.

Dignan: Cicero's, Sun.

Disconnected: Harry's West, Sat.

Dr. Zhivegas: Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Donnie Z: Living Room, Fri.

Sherry Drake: Lombardo's Trattoria, Sat.

Sherry Drake Trio: Main Street Jazz & Blues, Fri.

Dub Dis: Viva!, Wed.

Fred Eaglesmith: Off Broadway, Thu.

Eight Minute Dating: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Eighteen Visions: Hi-Pointe, Thu.

84 Glyde: Upstairs Lounge, Sat.

Either Project: Three-1-Three, Sat.

Elevator: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri. and Sat.

Dean Evans Band: Pop's, Wed.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Ex-Models: Gargoyle, Fri.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.

Fanfare: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.-Sun.

Farrar, Dover, Buckley: Three-1-Three, Mon.

John Farrar & Lou Winer: Hammerstone's, Fri.

John Farrar: St. Louis Brewery & Tap Room, Sun.

Farshid Etniko: Cafe Eau, Sun.

Faux Jean: Frederick's Music Lounge, Tue.

John Ferrar & Mike Swedo: Main Street Jazz & Blues, Sat.

Finest Kind: Focal Point, Sat.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

Flex Boogie, Zach Wagner and Jason Main: Atomic Cowboy, Fri. and Sat.

Fluid Drive: C.J. Muggs, Fri.; Harry's East, Sat.

Flyin' Bryan: Big Daddy's, Wed.

Flying Mules: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Thu.; St. Louis Brewery & Tap Room, Fri.

Johnny Fox: Little Easy, Fri.; Mojo's, Thu.; Frederick's Music Lounge, Wed.

Kirk Franklin, Yolanda Adams & Donnie McClurkin: Fox Theatre, Tue.

Frendz: Spruill's, Sun.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

G: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Tim Garcia: Zinnia, Fri.

Gargoyle Lounge: Helen Fitzgerald's, Tue.; Alton Belle Riverboat Casino, Fri. and Sat.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.

Rob Garland & the Blue Monks: Broadway Oyster Bar, Sat.; C.J. Muggs, Sat.

Gateway West Quartet: Munzert's Restaurant, Thu.

Gentlemen Callers: Frederick's Music Lounge, Sat.

Marvin Gibson: Munzert's Restaurant, Fri.

Dave Glover Band: Blueberry Hill, Sat.

Good Griefs: Lemmons Basement Bar, Sat.

Gooding: Cicero's, Sat.

Green Eggs & Hamm: JP's Corner Bar, Sat.; Porky's Backyard Barbeque, Fri.

Marshall Green: Big Daddy's, Fri. and Sat.; Kearbey's, Wed.

Grinderswitch: Generations, Thu.

Gription: Cicero's, Thu.

Groovethang: Harry's West, Fri.

Hackensaw Boys: Cicero's, Wed.

Tom Hall: Lagniappe's, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Anne Heaton & Kris Delmhorst: Washington University-Ursa's, Sat.

Hip Check: Pop's, Tue.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Honeyvox: Patrick's, Thu.; Generations, Fri. and Sat.

Hot House Sessions: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Fri.

Hot Nuts: Upstairs Lounge, Fri.

Hudson & the Hoodoo Cats: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.; Cafe Balaban, Sun.

Charlie Hunter Duo: Mississippi Nights, Thu.

Hush: Vanzo's, Fri. and Sat.

Idiosyncrasy: Helen Fitzgerald's, Fri.; Pop's, Sat.

Impala Deluxe: Parrot's Sports Bar & Grill, Fri. and Sat.

Jake's Leg: Magee's, Thu.; Cicero's, Fri.

Al Jarreau: Pageant, Sun.

The Jazz Story: Sheldon Concert Hall, Tue.

JB: Tangerine, Sat.

Gary Jenkins: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.-Sun.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Mon. and Sun.

Jo Jo's House Band: Jo Jo' s Jazz Club, Wed.-Sat.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Jobz: Backstreet Jazz & Blues, Fri.

Joe & Sheila: Michon's Barbecue & Fish, Thu.

Joe R: Tangerine, Thu.

Johnny Clueless: House of Rock, Fri. and Sat.

Juke Joint: Murphy's Bleachers, Wed.-Sat.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Justin King & Mike Gow: Velvet, Sat.

Mike King Duo: Brandt's, Sun.

Kenny Kingston: Lo, Wed.

Mike Klick & Athena: Gladstone's, Wed.; Caleco's, Fri.

Knock-Knock: Halo Bar, Mon.

Leo Kottke & Mike Gordon: Mississippi Nights, Fri.

Steve Kyle: Brewhouse, Thu.

L'aventura: Lemmons Basement Bar, Fri.

Jan LaCroix: Sam's Steakhouse, Wed.-Sat.

Latin Power: Viva!, Sat.

Scott Laytham & Karl Holmes: Harry's West, Thu.

Rob Lemon: Living Room, Sat.

Li'l Ed & the Imperials: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.-Sun.

Little Charlie & the Nightcats: Generations, Tue.

Lords of Acid: Mississippi Nights, Mon.

Loud Mouth Soup: Baha Rock Club, Sat.

LP Outsiders: Enigma Lounge, Sat.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.; Joe Hanon's, Sun.

Malcolm Blitz: Baha Rock Club, Fri.; That One Place, Sat.

Aimee Mann: Pageant, Wed.

Marsville: Hammerstone's, Thu.

Eddie Martin: Deep Six, Fri.

James Matthews Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Tue.

Maximum Rock & Roll: Tangerine, Fri.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray: Miso, Sun.

Meat Purveyors: Frederick's Music Lounge, Fri.

Meet the Cleavers: That One Place, Fri.

Megamix: Club La Onda, Fri.

Louis Michael: Cafe Eau, Wed.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Mike 2600, Ryan B and Doug Surreal: Atomic Cowboy, Thu.

Mississippi Migrants Series: BB's Jazz, Blues & Soups, Tue. and Wed.

Mr. Dill: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Sat.

Mr. Hypnotist: Blueberry Hill, Sun.

Mr. Wizard: Joe Hanon's, Sat.

Mojo Blue: K.T.'s Smokehouse, Sat.

Money Shot: House of Rock, Thu.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.; Speed Zone Bar & Grill, Fri.; My Brothers Place, Sat.

Moore Pleasure Jam Session: Laurie's Place, Sat.

Mudvayne: Pop's, Sat.

Bill Murphy Trio: PJ's Tavern & Martini Bar, Fri.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed.-Sun.

Mystic Voyage: Rusty's, Sat.

Needles: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Thu.

Neptune Crush: Galaxy, Fri.

Bobby Nickeson Memorial: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Night Sky Band: Night Sky, Tue.-Sat.

Nite Shift: JP's Corner Bar, Fri.

Nonstop Reggae: Red Sea, Sat.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sun.

Oliver: Hide-Away Lounge, Thu.

100% Drum & Bass: Lo, Thu.

One Kindred Soul: Hammerstone's, Sat.

Open Mic: Stagger Inn ... Again, Wed. and Sun.; Divinity, Thu.; Little Easy, Thu.; Molly's, Mon.; Frederick's Music Lounge, Thu.

Paint the Earth: Trainwreck Saloon at Westport, Fri. and Sat.

Papa Ray: Tangerine, Wed.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.

Paul & Jody: Parrot's Sports Bar & Grill, Wed.

Billy Peek: Great Grizzly Bear, Fri. and Sat.

Pennsylvania Slim Blues: Broadway Oyster Bar, Wed.; Enigma Lounge, Fri.

Leroy Pierson: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Plan B: Tully's, Sat.

Project 3: Pop's, Thu.

Eddie Randle Trio: PJ's Tavern & Martini Bar, Sat.

Reactions: Creepy Crawl, Wed.

Jackie Redel Trio: Chasers Lounge, Sat.

Reindrop: Halo Bar, Sun.

Rhythm Rockers: Tully's, Wed.; Joe Hanon's, Fri.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sun.; Baha Rock Club, Wed.

Georgy Rock: Brandt's, Mon. and Fri.

Rockhouse Ramblers: Broadway Oyster Bar, Fri.

Rockin' Horse: Wild Country, Fri. and Sat.

Anita Rosamond: Smitty's, Sat.; Failoni's, Thu.

Ross & Hunt & the Ground Floor Band: Molly's, Thu.; Beale on Broadway, Wed.

Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Thu. and Sat.

Oliver Sain Revue: BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Salsamania: Viva!, Tue.

Salsarengue: Viva!, Thu.

Michael Schaerer Group: Sqwires, Fri. and Sat.

Bob Schneider: Mississippi Nights, Wed.

Steve Schneider: Southern Belle Supper Club, Thu.

The Science: Blueberry Hill, Fri.

Scott McMurray & Steve-O: Rue 13, Sat.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.; Joanie's Pizzeria, Sat.

Sessions: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

710: Country Club, Sat.

Shrinking Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Sides of Five: Baha Rock Club, Thu.

Sigur Ros: Pageant, Thu.

Singsations: George's Route 66, Tue.-Thu.

Jimmy Sinovich: Hodak's Restaurant, Mon. and Tue.

Sister Datura: Partner's Lounge, Sat.

Small Town Tragedy: Baha Rock Club, Tue.

Bennie Smith & Urban Blues Express: Broadway Oyster Bar, Thu.; Backstreet Jazz & Blues, Sat.

Smooth Brothers: Patrick's, Wed.

Darren Snow: Kearbey's, Fri.

Soile: Stagger Inn ... Again, Fri.

Solid Senders: Beale on Broadway, Tue.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Thu.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon.

Souled Out: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Sat.

Sound Lounge: Halo Bar, Sat.

Speakeasy: Rue 13, Wed.

Rick Springfield: Pageant, Sat.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

Steve-O: Lo, Sat.

Matt Stewart & Lisa Boucher: Casletown Geoghegan Pub & Restaurant, Fri. and Sat.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.; Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Wed.; Tully's, Tue.

Switch III: Elmo's Sports Bar & Cafe, Sat.

Gary Sykes: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Tailspin: Hi-Pointe, Tue.

Taylor-Young Band: Quincy's, Sun.

Tom Tele: Rumple's Pub, Wed. and Sun.

3rd Degree: Side Pocket Bar & Grill, Fri.

Jon Thomas & Friends: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.; Edge of Night, Fri.; Robbie's Shrimp & BBQ Company, Sat.

Thunder Guppies: Trainwreck on the Landing, Fri. and Sat.; Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Ticket to the Beatles: Smitty's, Sat.

Toast: Champs, Sat.; Partner's Lounge, Fri.

Trixie Delight: Harrah's Stage Left Lounge, Fri.; Helen Fitzgerald's, Wed.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, Nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

Melvin Turnage Band: Beale on Broadway, Mon. and Fri.

Two Dick Bob: Pop's, Sun.

Two fer Flinchin': Lemmons Basement Bar, Wed.

Twonz: Lo, Fri.

UltraViolets: Mike Shannon's Steaks & Seafood, Sat.

Unchained: Mississippi Nights, Sat.

Uncle Albert: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Sat.; Towne Lounge, Fri.

Usual Suspects: Patrick's, Tue.

Dave Venn Quartet: Wild Flower, Thu.

Vintage Vinyl Record Spin: Halo Bar, Thu.

Voodoo Blues: Hammerstone's, Sun.

Drew Weiss Trio: Ellie Forcella Italian Taproom, Sat.

Well Hungarians: Laurie's Place, Tue.; House of Rock, Wed.

Hugh Whalum: Chasers Lounge, Thu.

What About Bob: Hammerstone's, Tue. and Fri.

Cheryl Wheeler: Off Broadway, Wed.

Wherehouse Project: Laurie's Place, Sat.

Jeff Widdows: Stagger Inn ... Again, Thu.

Wilk Affiliation: Cicero's, Mon.

Larry Wilks: JP's Corner Bar, Wed.

Ptah Williams Trio: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Wed.

Thurman Young/Casper: Quincy's, Sat.

Z Band: Fast Eddie's Bon-Air, Fri.

Zydeco Crawdaddies: Riddle's Penultimate Cafe & Wine Bar, Fri.

Support Local Journalism.
Join the Riverfront Times Press Club

Local journalism is information. Information is power. And we believe everyone deserves access to accurate independent coverage of their community and state. Our readers helped us continue this coverage in 2020, and we are so grateful for the support.

Help us keep this coverage going in 2021. Whether it's a one-time acknowledgement of this article or an ongoing membership pledge, your support goes to local-based reporting from our small but mighty team.

Join the Riverfront Times Club for as little as $5 a month.