Music » Music Stories

Sounds Around Town

Week of September 29, 2004

comment
Willie Akins: Spruill's, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Alexis: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

Angry Asian: Contemporary Art Museum St. Louis, Thu.

Lynne Arriale: Jazz at the Bistro, Fri. and Sat.

Jun Arzaga: Faust's, nightly

Assorted Nuts: 100 West Bar, Sat.

Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.

Baker-McClaren Band: Morganford Blues Bar, Thu.

Bobby Bare, Jr.: Off Broadway, Wed.

Barflyz: Pop's, Wed.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Café & Bar, Tue.

The Beat: Partner's Lounge, Fri.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Thu.-Sat.

Carl Bibbs: Roberto's Trattoria, Wed. and Fri.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Buildings: Frederick's Music Lounge, Fri.

Big Daddy Rob: Baha Rock Club, Wed.

Big Star Kadillac: Way Out Club, Fri.

Bishop Don: Frederick's Music Lounge, Wed.

Dave Black: Lagniappe's, Tue.

Blackeyed Susies: City Museum, Wed.

Malcome Blitz: Helen Fitzgerald's, Wed.

Erin Bode: Hyatt Regency Hotel, Thu.; Chasers Lounge, Sat.

Boogie Chyld: Generations, Sat.

Boom: Generations, Fri.

Bosch & Victoria: Brandt's, Tue.

Bottoms Up Blues Gang: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Thu.

Boxcar Satan: Frederick's Music Lounge, Sat.

Rob Boyle: Jimmy's Café on the Park, Sat.

Brittle Jim: Brewskeez West, Fri.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Broke Till Friday: Route 66 Brewery & Restaurant, Sat.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Mike Buehrle: Oz, Fri. and Sat.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Bumpin Uglies: Pop's, Thu.

Mary Burns: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Sat.

Ralph Butler Band: Café Eau, Fri.

By Product: Baha Rock Club, Tue.

C-Beyond: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Calling All Cars: Jacques Sports Bar, Sat.

Brian Cappo & the True Liars: Great Grizzly Bear, Fri.

Carnaby Street: Lemmons, Thu.

Carousel: Joe Boccardi's Ristorante, Fri. and Sat.

John Casteel: Genesis Coffee House & Gallery, Sat.

Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Peggy Chappell: Jacques Sports Bar, Wed.

Charlie B. Group: Jimmy's Café on the Park, Wed.

Cheryl & Jene: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Chicago Blues with a Kick: Time Out Pub, Sat.

Chike & Mel: African Palace, Sat.

Cindy & Greg: Marty's Bistro, Thu. and Tue.

College Night with Z107.7: Kastle, Thu.

Stacey Collins: George's Route 66, Fri.

Common Ground: Salvatore's Pizza & Pasta, Sat.

Contraband: Red Sea, Thu.

Corey Anderson, Flip Lynch, Tolga/Cory Thomas, Mike D & Brandon B: Upstairs Lounge, Wed.

Country Dance Party: The Phoenix, Wed.

CPB: Cicero's, Wed.

Crank County Daredevils: Hi-Pointe, Wed.

Pierce Crask: C.J. Muggs, Wed.; Laclede Street Bar & Grill, Sun.

Crazy Rhythm: Schlafly Bottleworks, Sat.

Cryin' Shame Blues Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Wed.

Brian Culbertson: Pageant, Thu.

Cumberland Gap: Broadway Oyster Bar, Fri.

Mary Daly & Beno: 100 West Bar, Wed.

Dave & Greg Show: Maryland Yards at the Waterworks, Thu.

Dave's Not Here: Fast Eddie's Bon-Air, Thu.

Deconstructing Jim: Lemmons, Sat.

Deep Six: Syberg's Westport, Thu. and Sat.

Delicious Fishes: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

The Detainees: Radio Cherokee, Sat.

Dichotomy: Blueberry Hill, Sat.

Dick Whiskey: Partner's Lounge, Sat.

Joe Dirt & the Dirty Boys Band: House of Rock, Thu.

Dirty Dan: Rue 13, Tue.

DJ Amanda, Dave, John & Jim K: Velvet, Thu.

DJ Bree Neezy, DJ Benny B & the Mu: Pageant, Fri.

DJ Charlie Chan & Smitty: Velvet, nightly

DJ Chedda B & SOS: 609-U Lounge, Wed. and Sun.

DJ Chris Cherry: Ethyl's, Thu.-Sat.

DJ En-ka: Kastle, Fri.

DJ Enoch: 609-U Lounge, Sat.

DJ Entertainer: Lindy's, Fri.

DJ Eric Hartman: Velvet, Fri.

DJ Grocery Roo & DJ Anisto: Red Sea, Sat.

DJ Jack: Malle's, Thu. and Sat.

DJ Jimmie Page: Kastle, Fri.

DJ Joe B, Dirty G & Toby: Red Sea, Tue.

DJ Meko: Club ChinChillas, Thu.

DJ Needles: 609-U Lounge, Thu.

DJ Night: Tavern 43, Sat.; Velvet, Sat.

DJ Party: Café Eau, Thu.

DJ Reece: Kastle, Mon.

DJ Rob Gray: Three-1-Three, Tue.

DJ Sarah Cox: Velvet, Fri.

DJ Shamboki & DJ Mystifiya: Red Sea, Fri.

DJ Sir Thurl: Spruill's, Fri.

DJ Steve Meier: Club Buca, Thu.-Sat.

DJ Toby, Mario & Special Guest: 609-U Lounge, Mon.

DJ Wick: Malle's, Fri.

Dr. No: That One Place, Fri.

Dr. Robby G.: M.P. O'Reilly's, Thu.-Sat.

Dr. Zhivegas: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Thu.

Keith Doder & the Blue City Band: Graham's Grill & Bayou Bar, Fri.

Downtime: Laurie's Place, Fri.

Downtown: O'Brien's Food & Drink, Sat.

Sherry Drake: Lombardo's Trattoria, Sat.

Sherry Drake with Carolbeth True & Jim Gera: Lombardo's Trattoria, Sat.

Drew Carey & His Improv All Stars: Fox Theatre, Fri.

Dutch Henry: Frederick's Music Lounge, Fri.

Eat A Peach: Cleo's, Wed.

Eightyfourglyde DJ Spin: Mangia Italiano, Wed.

Eke: Lil' Nikki's Grill & Chill, Sat.

Brian Elder Band: Studio Café, Sat.

Marsha Evans: Mount Pleasant Winery, Sun.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.

Falling Martins: Café Balaban, Sun.

Fanfare: Graham's Grill & Bayou Bar, Thu.

Fantasy: Fast Eddie's Bon-Air, Fri.

John Farrar: Ritz Lounge, Thu.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

5 Spot: Kastle, Sun.

5-tet: Cookie's Jazz & More, Wed.

Flatwheel: Stagger Inn...Again, Fri.; Laurie's Place, Sat.

Gary Fleming: Miso, Sun.

Flextacy: O'Brien's Food & Drink, Fri.

Fluid Drive: Fast Eddie's Bon-Air, Sat.

Linda Ford: Caleco's, Fri. and Tue.

Johnny Fox: Great Grizzly Bear, Thu.; Broadway Oyster Bar, Sun.

Frank & Joe Show: Rhythm and Brews Coffee House, Mon.

Frankie & the Cruisers: Ameristar Casino/Cabaret, Fri.-Sun.

The Frequency: Rocket Bar, Mon.

Freud's Mom: Lemmons, Fri.

Lenny Frisch: Bahama Breeze, Wed., Fri. and Sat.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Gargoyle Lounge: Trainwreck Saloon at Westport, Wed.; Smitty's, Sat.; Helen Fitzgerald's, Tue.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.

Rob Garland & the Blue Monks: Trainwreck on the Landing, Fri.; Beale on Broadway, Sat.

Otis Gibbs: Frederick's Music Lounge, Tue.

Joe Giesiking: Great Grizzly Bear, Wed.

Glorious Blue: Helen Fitzgerald's, Sat.

Goldman: Three-1-Three, Fri.

Mike Gow: Miso, Thu.

Larry Gregory & Jeff Foster: Graham's Grill & Bayou Bar, Sat.

Groove Inc.: Ameristar Casino/Cabaret, Fri.-Mon.

Groove Thang: Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Ground Floor: Beale on Broadway, Fri.

Gunshy: Lemp Neighborhood Arts Center, Fri.

Tom Hall: Schlafly Tap Room, Sun.

Headlights: Rocket Bar, Fri.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Paul Hogenmiller: Parrot's Sports Bar & Grill, Fri.

Hollywood 5: Harry's West, Fri.; Trainwreck Saloon at Westport, Sat.

Homegrown Show: Lil' Nikki's Grill & Chill, Thu.

Gary Humphrey: Neruda, Sat.

Indie Rock Spin: Upstairs Lounge, Mon.

Industry: Off Broadway, Tue.

Irish Music: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Wed. and Sun.; City Museum, Mon.

Ivanovic: Creepy Crawl, Sun.

Jake's Leg: Magee's, Thu.; Cicero's, Fri.; Broadway Oyster Bar, Sat.

Jam Session: Cookie's Jazz & More, Thu.

Jammin J: Fat Tuesday, Thu.-Sat.

Jazz Renaissance: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Fri.

Jazz, Blues & Folk Jam: City Museum, Fri. and Sat.

Jenks & Company: Rue 13, Thu.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.

Oliver Johnson: Espino's, Fri. and Sat.

Stuart Johnson: Candicci's, Tue.

Just Mr.: Pop's, Fri.

Karaoke: O'Brien's Food & Drink, Wed.; Lindy's, Wed.; DAD-E-O's, Wed., Thu. and Tue.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Wed., Thu. and Tue.; Morganford Blues Bar, Wed.; Brewhouse, Wed., Sat. and Mon.; Rascal's, Wed., Thu. and Sat.; Time Out Pub, Wed., Fri. and Sun.; Brewskeez Sports Club, Wed., Thu. and Sun.; Brewskeez West, Thu. and Sun.; George's Route 66, Thu., Mon. and Tue.; House of Rock, Mon.; The Phoenix, Tue.; Trainwreck Saloon at Westport, Tue.; Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.

Scott Kay & the Continentals: C.J. Muggs, Sat.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Jiimy Lee Kennett, George Potsos & Gabriel Strange: Charlack Pub, Thu.

Kid Delicious: Pepper Lounge, Fri.

Killing Vegas: The Phoenix, Fri.

Steve Kimock: Blueberry Hill, Thu.

Kinghts of Swing Big Band: Casa Loma Ballroom, Fri.

Kenny Kingston: Rue 13, Wed.

Lenny Kravitz: Blueberry Hill, Thu.

KRT: Sally T's, Thu.

Steve Kyle: Brewhouse, Thu.

L'il Rev: Focal Point, Sat.

Leon Lamont: Delmar Restaurant & Lounge, Wed.

Dave Landreth & Friends: City Museum, Tue.

Artie Lange: Mississippi Nights, Sat.

Terri Langerak: Schlafly Bottleworks, Sun.

Las Mamacitas Del Ritmo: Viva!, Sat.

Jeff Lash: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Tue.

Ben Lee: Rocket Bar, Wed.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun. and Mon.

Mark Lewis: 609-U Lounge, Fri.

Live DJ: Brewskeez West, Wed.; Maggie O'Brien's, Wed., Fri. and Sat.; Brewskeez Sports Club, Fri. and Tue.

Live DJ Mix: Big Daddy's, Wed.-Sat.

Live Jazz: Jaboni's Bistro, Fri. and Sat.

Logan & Graham: Pop's Blue Moon, Wed.

Logan, Graham & Shaeffer: Broadway Oyster Bar, Wed.

Lola Ray: Creepy Crawl, Wed.

Lonestar: UMB Bank Pavilion, Sat.

Loop Laughs: Red Sea, Wed.

Loss of View: Creepy Crawl, Tue.

Lost Parade: Mississippi Nights, Fri.

Lucky Dan & Naked Mike: Café Provençale, Fri.; Hammerstone's, Tue.

Lucky Dog Band: Boathouse, Sat.

Lunasun: Creepy Crawl, Fri.

Gary Mac: Oz, Fri. and Sun.

Mach 7: The Phoenix, Sat.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.

Madahoochi: Backstreet Jazz & Blues, Wed.

Madahoochi & Friends: Cicero's, Mon.

Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's Café on the Park, Sun.

Margaret & Mary: Shanti, Wed.

Anita Marie: Caleco's, Wed.; Tucker's Place, Thu.; Bambino's, Fri.;

Marky Star, Larry Ursini & Joe Thomas: Upstairs Lounge, Tue.

Joe Marlotti & Workin' Blue: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Jan Marra: Billy Goat, Fri.

Adam Marsland: Off Broadway, Fri.

Kim Massie & the Solid Senders: Beale on Broadway, Thu. and Tue.

Maximum Velocity: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Thu.

Rich McDonough Acoustic Blues Jam: Beale on Broadway, Wed.

Rich McDonough Trio: Schlafly Bottleworks, Fri.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray, Steve-O & Imran: Rue 13, Sat.

Marian McPartland: Sheldon Concert Hall, Sat.

Meg'n: Red Sea, Sun.

Megamix: Club La Onda, Fri.

Midnight Swinger: Comedy Forum, Thu.-Sat.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Marion Miller & Eddie Eaton: Harry's West, Wed.

Mr. Wizard: Pop's, Sat.

Arvin Mitchell: Blueberry Hill, Sun.

Mo & Dawn: Monarch, Thu.

Mojo Syndrome: PJ's Martini & Wine Bar, Sat.

Mood Swing: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Fri.

Tim Moody: Candicci's, Sun.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.; Towne Lounge, Fri.

MP Dep: Molly's, Wed.

Mr. T: 609-U Lounge, Tue.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Musyc: PJ's Martini & Wine Bar, Fri.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed., Fri. and Sat.

Mystic Voyage: Rusty's, Sat.

Nasty Nino: G-Spot, Fri. and Sat.

Nepol, Deeperpitch & Hot Nutz: Upstairs Lounge, Fri.

Night Sky Band: Night Sky, Fri., Sat. and Tue.

Nite Owls: Charlack Pub, Fri. and Sat.

Nite Shift: J.P.'s Corner Bar, Fri.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sun.

John Norment: Brandt's, Wed. and Sat.

Not Waving But Drowning: Creepy Crawl, Sat.

O'Neil: African Palace, Fri.

Cherri Octopi: Mangia Italiano, Thu.

Oliver's Army: Lemp Neighborhood Arts Center, Sat.

World's Most Dangerous Open Jam Session: Pop's Blue Moon, Tue.

Open Mic: Cicero's, Wed.; Crossings Taverne & Grille, Wed. ;Night Sky, Wed. and Thu.; Stagger Inn...Again, Wed. and Sun.; Cummel's Café, Thu.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Red Sea, Mon.; Mangia Italiano, Mon.; Janae's West, Mon.; Lil' Nikki's Grill & Chill, Mon.; Shanti, Tue.; That One Place, Tue.; Sally T's, Tue.

Open Mic MC Battle: Hi-Pointe, Mon.

Johnny Orr: Oz, Sun.

Johnny Orr & Les Aaron: Miso, Wed.

Outbound: Sally T's, Wed.

Overdrawn: Cicero's, Sun.

Papa Doria: Off Broadway, Sat.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.; Ritz Lounge, Sat.; Three-1-Three, Mon.

Bill Park: Candicci's, Sat.

Patti & the Hitmen: Tuner's, Fri. and Sat.

Pearl Jam: Fox Theatre, Tue.

Steve Pecaro: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sat.

Billy Peek: Great Grizzly Bear, Sat.

Pennsylvania Slim: C.J. Muggs, Fri.; BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

George Persha: Candicci's, Thu.

Pierce Pettis: Focal Point, Fri.

Phat Noiz Blues Band: Mount Pleasant Winery, Sat.

Phat Noiz Duo: Kenrod's, Thu.

Pik'n Lik'n: Gladstone's, Thu.

Point of Origin: Baha Rock Club, Sat.

Stan Pollman: Borders Books & Music-St. Peters, Fri.

Power Play: Harry's West, Sat.

The Presentation: Shot Heaven, Fri.

Racket Box: Shanti, Thu.

Rafi: Rue 13, Mon.

Rat Race: Viva!, Wed.

Raven Moon: Missouri Botanical Garden, Sat. and Sun.

Tom Papa Ray: Delmar Restaurant & Lounge, Thu.

The Real Me: Trainwreck Saloon at Westport, Fri.; Harrah's Casino, Sat.; Sharky's Restaurant & Sports Bar, Sat.

Red Eyed Driver: Mangia Italiano, Sat.

Reece: Oz, Wed.-Sun.

Reggae Dub Spin: Mangia Italiano, Sun.

Athena Reich: Off Broadway, Thu.

Relation: J.P.'s Corner Bar, Sat.

Rhythm Rockers: Malle's, Wed.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

Rock Bottom: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Fri.

Georgy Rock & Mister Dill: Brandt's, Mon.

Rogers, Nienhaus & Crawford: Decades, Wed.; Porky's Place, Thu.; Decades, Fri.

Rondo Blues Deluxe: Hammerstone's, Thu.; Trainwreck on the Landing, Sat.

Roots Reggae: Viva!, Fri.

Anita Rosamond: Failoni's, Thu.

Rumours: Pop's, Sat.

Rusted Shine: Hard Rock Café, Fri.

Chuck Ryan: The Phoenix, Thu.

Sable: Rusty's, Fri.; Fast Eddie's Bon-Air, Sun.

Sac Lunch: Studio Café, Fri.

Blues Cruise with the Oliver Sain Revue: Becky Thatcher, Thu.

The Saps: Stagger Inn...Again, Sat.

The Saw is Family: Sally T's, Fri.

The Sawmill: City Museum, Thu.

The Schwag: Cicero's, Tue.

The Science Hip Hop Spin: Blueberry Hill, Fri.

Scott E & Stan Da Man: Oz, Sat.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.

Scrill: G-Spot, Sat.

See the Sky: Creepy Crawl, Thu.

Sessions Jazz Big Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

7 Shot Screamers: Way Out Club, Sat.

Shakey Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.

Shanti Groove & Speakeasy: Cicero's, Sat.

Shel's Shorts: Midtown Revue, Fri. and Sat.

Mike Shepard: Marty's Bistro, Sun.

Shrinking Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Silky Sol: Isis, Fri.

Rich Simmons: Borders Books & Music-Ballwin, Fri.

Sky West Duo: Jimmy's on the Park Cafe, Fri.

Skyfarm: Sally T's, Sat.

Slap Dragon: Baha Rock Club, Fri.

Percy Sledge: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Fri. and Sat.

Smash: Harrah's Casino, Fri.

Bennie Smith & the Urban Blues Express: Broadway Oyster Bar, Thu.; BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Thu.

Soulard Blues Band: Broadway Oyster Bar, Mon.; Backstreet Jazz & Blues, Fri.

Souled Out: 1860's Hard Shell Cafe & Bar, Fri.

Split Lip Rayfield: Blueberry Hill, Fri.

Spontaneous Saturdays: Kastle, Sat.

Sportsmen: Brick Bistro, Fri.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

Steve-O, Boomer, Gary Mac & Moody James: Pepper Lounge, Thu.

Stevens & Foster: Cookie's Jazz & More, Fri. and Sat.

Stone Cold: Pop's, Sun.-Tue.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Café & Bar, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Surprise Sundays: Upstairs Lounge, Sun.

Mike Swezdo & Tim Garcia: Brandt's, Thu.

Swing DJ: Rascal's, Mon.

Swirl: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sat.

Taking Back Sunday: Pop's, Wed.

That 80s Band: Syberg's Westport, Fri.

Sam Thompson: Pop's Blue Moon, Thu.

Those Guys: That One Place, Sat.

Ticket to the Beatles: Café Eau, Sat.

Trilogy: Cleo's, Sun.

Trixie Delight: House of Rock, Fri. and Sat.

Trower Power: Pageant, Sat.

Carolbeth True Duo: Chasers Lounge, Fri.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

Melvin Turnage: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Sat.

Ultra Groove: Brewskeez Sports Club, Sat.

Ultra Violets: Helen Fitzgerald's, Fri.

Uncle Albert: Hammerstone's, Fri.

Uninvited Guests: Magee's, Wed.

Jim Utz: Delmar Restaurant & Lounge, Tue.

David Venn Jazz Quartet: Crossings Taverne & Grille, Thu.

Tony Viviano: Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.

John Waldo & Mark Roark Chartier: Borders Books & Music-Sunset Hills, Fri.

Warhammer 48K: Lemp Neighborhood Arts Center, Wed.

Well Hungarians: House of Rock, Wed.

Bob Werner: Neruda, Fri.

Mae Wheeler: Brandt's, Fri.

Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.

Erma Whiteside: Backstreet Jazz & Blues, Sat.

Arthur Williams Blues Masters: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.

Ptah Williams: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Wed.

Willy Wisely: Rocket Bar, Sat.

World Jazz Quartet: Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Wrangler Brutes: Lemp Neighborhood Arts Center, Tue.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

Tom Wurth & Chase: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Fri.-Sun.

Yard Squad Reggae Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Yo La Tengo: Gargoyle, Mon.

Z Band: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-O'Fallon, Fri.

Support Local Journalism.
Join the Riverfront Times Press Club

Local journalism is information. Information is power. And we believe everyone deserves access to accurate independent coverage of their community and state. Our readers helped us continue this coverage in 2020, and we are so grateful for the support.

Help us keep this coverage going in 2021. Whether it's a one-time acknowledgement of this article or an ongoing membership pledge, your support goes to local-based reporting from our small but mighty team.

Join the Riverfront Times Club for as little as $5 a month.