Music » Music Stories

Sounds Around Town

Week of October 13, 2004

comment
About the Norm: Sally T's, Fri.

Willie Akins: Spruill's, Sat.

Tim Albert: Hammerstone's, Mon.

Alexis: Delmar Restaurant & Lounge, Fri.

American Head Charge: Pop's, Thu.

Jan Ammerman & Bob Stout: Lombardo's Trattoria, Sat.

Jun Arzaga: Faust's, nightly

Assorted Nuts: Time Out Pub, Sat.

Atomics: George's Route 66, Sat.

Augusta Bottoms Consort: Schlafly Bottleworks, Sat.

Avenjah's: Off Broadway, Fri.

Randy Bahr Duo: Farotto's Italian Restaurant, Wed. and Fri.

Baker McClaren Band: Broadway Oyster Bar, Fri.

Band Scramble: Frederick's Music Lounge, Sat.

Billy Barnett: 1860's Hard Shell Café & Bar, Tue.

Battle of the Bands: Qualifying Round 2: Cicero's, Thu.

Beamers: Backstreet Jazz & Blues, Wed.

Jim Becker: LoRusso's Cucina, Thu.-Sat.

Beerzone: Creepy Crawl, Tue.

Bel Airs: BB's Jazz, Blues & Soups, Fri.

Tony Bennett: Fox Theatre, Sat.

Chuck Berry: Blueberry Hill, Wed.

Carl Bibbs: Roberto's Trattoria, Wed. and Fri.

Big Bamou: Broadway Oyster Bar, Tue.

Big Daddy Rob: Baha Rock Club, Wed.

Black Heart Procession: Off Broadway, Wed.

Dave Black: Lagniappe's, Tue.

Blackeyed Susies: City Museum, Wed.

Malcome Blitz: Syberg's Westport, Sat.

Blueprint Car Crash: Creepy Crawl, Sun.

Blues Handle: Tuner's, Fri. and Sat.

Bockman's Euphio: Stagger Inn...Again, Thu.; Kirkwood Park, Sat.

Erin Bode: Chasers Lounge, Fri.

Bosch & Victoria: Brandt's, Tue.

Brain Regiment: Lemmons, Fri.

Breaking English: C.J. Muggs, Sat.

Brian Jonestown Massacre: Creepy Crawl, Sat.

Zach Brock & Rob Schepf Quintet: Nik's Wine Bar & Hookah Lounge, Fri.

Gary Brokaw: Rumple's Pub, Thu.

Broke Till Friday: Route 66 Brewery & Restaurant, Sat.

Erik Brooks: Hammerstone's, Sun.

Jonathan Brown: Jimmy's Café on the Park, Sat.

Dave Brubeck: Sheldon Concert Hall, Sun.

Mike Buehrle: Oz, Fri. and Sat.

Buffalo Bob & Friends Jam: Backstreet Jazz & Blues, Sun.

Mary Burns: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Sat.

Ralph Butler Band: Harry's West, Fri.; Mount Pleasant Winery, Sun.

Mick Byrd: Borders Books & Music-Fairview Heights, Fri.

C-Beyond: Delmar Restaurant & Lounge, Sat.

Tony Campanella Band: Charlack Pub, Fri.

Capital X: Fast Eddie's Bon-Air, Thu.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Sat.

Carousel: Joe Boccardi's Ristorante, Fri. and Sat.

Bob Case: Schlafly Bottleworks, Wed.

Frankie Catalina: Graham's Grill & Bayou Bar, Wed.

Chamber Jazz: Lynch St. Bistro, Sat.

Peggy Chappell: Jacques Sports Bar, Wed.

Charlie B. Group: Jimmy's Café on the Park, Wed. and Fri.

Cheryl & Jene: Main Street Jazz & Blues, Wed.

Chia Band: Famous Bar, Fri.

Chike & Mel: African Palace, Sat.

College Night with Z107.7: Kastle, Thu.

Stacey Collins Band: Cutter's, Fri. and Sat.

The Contors: Backstreet Jazz & Blues, Sat.

Contraband: Red Sea, Thu.

Corey Anderson, Flip Lynch, Tolga/Cory Thomas, Mike D & Brandon B: Upstairs Lounge, Wed.

Country Dance Party: The Phoenix, Wed.

Pierce Crask: Laclede Street Bar & Grill, Sun.

Robb E. Cunningham's Fuzion Cabaret: Sweet Dough Hot Beans Café, Sun.

Brian Curran: Pop's Blue Moon, Wed.

Dave & Greg Show: Maryland Yards at the Waterworks, Thu.; Trainwreck Saloon at Westport, Fri.; Rusty's, Fri.

Decemberists: Blueberry Hill, Tue.

Deja Who?: J.P.'s Corner Bar, Sat.

Joe Dirt & the Dirty Boys Band: House of Rock, Thu.

Dirty Dan: Rue 13, Tue.

DJ Amanda, Dave, John & Jim K: Velvet, Thu.

DJ Charlie Chan & Smitty: Velvet, nightly

DJ Chedda B & SOS: 609-U Lounge, Wed. and Sun.

DJ Chris Cherry: Ethyl's, Thu.-Sat.

DJ En-ka: Kastle, Fri.

DJ Enoch: 609-U Lounge, Sat.

DJ Eric Hartman: Velvet, Fri.

DJ Jack: Malle's, Thu. and Sat.

DJ Jay Hannan: Tavern 43, Sat.

DJ Meko: Club ChinChillas, Thu.

DJ Needles: 609-U Lounge, Thu.; Churchill's, Tue.

DJ Night: Helen Fitzgerald's, Wed.; Tavern 43, Sat.; Velvet, Sat.

DJ Reece: Kastle, Mon.

DJ Rob Gray: Three-1-Three, Tue.

DJ Sarah Cox: Velvet, Fri.

DJ Sir Thurl: Spruill's, Fri.

DJ Spin: Mangia Italiano, Wed.; The Complex, Wed.

DJ Steve Meier: Club Buca, Thu.-Sat.

DJ Toby, Mario & Special Guest: 609-U Lounge, Mon.

DJ Wick: Malle's, Fri.

Dr. Robby G.: M.P. O'Reilly's, Thu.-Sat.

Dr. Zhivegas: Harry's Restaurant & Bar, Sat.

Dogtown Allstars: Venice Café, Wed.

Lindsay Dolan Band: PJ's Martini & Wine Bar, Fri.

Sherry Drake & Carolbeth True: Villa Farotto, Fri.

Herb Drury Trio: Cookie's Jazz & More, Fri.

Eat A Peach: Cleo's, Wed.

18 Karat: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Sun.

EN2: Pop's Blue Moon, Fri.

Marty Evans: Rue 13, Fri.

Fairchild: Hammerstone's, Sat.

Fall Halloween Concert: Salem United Methodist Church, Sat.

Fanfare: Graham's Grill & Bayou Bar, Thu.; The Columns, Fri.; Loading Dock Restaurant & Bar, Sun.

Fantasy: Fast Eddie's Bon-Air, Sun.

John Farrar: Ritz Lounge, Thu.

Farshid Trio: Remy's Kitchen & Wine Bar, Thu.

The Feel Goods: Cicero's, Sat.

Final Drive: Mississippi Nights, Fri.

Michael Fitzgerald: Churchill's, Sat.

Five Long Years: Famous Bar, Sat.

5 Spot: Kastle, Sun.

Gary Fleming: Miso, Sun.

Flextasy: Harry's West, Thu.; Laurie's Place, Fri.

Floating City: Rocket Bar, Thu.

Tom Flynn: Graham's Grill & Bayou Bar, Fri.

Jerry Ford Orchestra: Casa Loma Ballroom, Fri.

Linda Ford: Caleco's, Fri. and Tue.

Johnny Fox: Great Grizzly Bear, Thu.; Mike & Min's Restaurant, Sat.; Shanti, Sat.; Pop's Blue Moon, Mon.

Fried Okra: Cummel's Café, Sat.

Lenny Frisch: Bahama Breeze, Wed., Fri. and Sat.

Eddie Fritz Trio: Chestnut's, Sun.

From Here On: Hi-Pointe, Tue.

Barbara Gabriella: Tenderloin Room, Thu.-Sat.

Clinton Gallagher: Seventh Inn Lounge, Wed., Fri. and Sat.

Gargoyle Lounge: Trainwreck Saloon at Westport, Wed.; Smitty's, Sat.; O'Brien's Food & Drink, Sat.

Gargoyle Reign: Helen Fitzgerald's, Thu.

Rob Garland & the Blue Monks: Mike & Min's Restaurant, Fri.; Ritz-Carlton, Sat.

Gino & Dino: Lemmons, Wed.

Goatwhore: Creepy Crawl, Mon.

The Good Griefs: Mangia Italiano, Sat.

John Gorka: Off Broadway, Sat.

Mike Gow: Miso, Thu.

Green Eggs & Ham: Brewskeez West, Fri.

Greenhouse Effect: Sally T's, Wed.

Happy Endings: Hi-Pointe, Fri.

Hated Nixon: Hi-Pointe, Sat.

Hazzmat: Rock Island, Thu.

Hip-Hop Spin: Upstairs Lounge, Thu.

Paul Hogenmiller: Parrot's Sports Bar & Grill, Fri.

Don Hohlt: Mr. T's 55 Bar & Grill, Sun. and Mon.

Homegrown Show: Lil' Nikki's Grill & Chill, Thu.

Hotel California: Pop's, Sat.

Hoyle Brothers: Way Out Club, Fri.

Hudson & the Hoo Doo Cats: Mount Pleasant Winery, Sat.

Gary Humphrey: Neruda, Sat.

Hush: Chimichanga's Mexican Restaurant, Sat.

The Independents: Creepy Crawl, Sun.

Indie Rock Spin: Upstairs Lounge, Mon.

Irish Music: Llywelyn's Pub-Webster Groves, Wed. and Sun.; City Museum, Mon.

Itis: Pop's, Thu. and Fri.

J. Rob: Ameristar Casino/Cabaret, Wed.-Mon.; Café Eau, Fri.

Jackopierce: Blueberry Hill, Fri.

Jake's Leg: Magee's, Thu.; Cicero's, Fri.; Venice Café, Sat.

Jam Session: Cookie's Jazz & More, Thu.

Jammin J: Fat Tuesday, Thu.-Sat.

Jazz, Blues & Folk Jam: City Museum, Fri. and Sat.

Jenks & Company: Rue 13, Thu.

Jive-ass Slippers: Dressel's Pub, Thu.

Jobim Dreams: Lagniappe's, Thu.; Brandt's, Sun.

Joe Dirt: Twister's Iron Bar Saloon, Fri.

Drew Johnson: Billy Goat, Fri.

Johnnie Johnson: Alton Belle Casino, Sat.

Oliver Johnson: Espinos, Fri. and Sat.

Stuart Johnson: Candicci's, Tue.

Willey Johnson Blues Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Tue.

Jucifer: Creepy Crawl, Sat.

Juke Box Junkies: Partner's Lounge, Sat.

Just Mr.: Sharky's Restaurant & Sports Bar, Fri. and Sat.; Trainwreck Saloon at Westport, Sat.

Karaoke: Lindy's, Wed.; Wild Country, Wed.; Time Out Pub, Wed., Fri. and Sun.; Brewhouse, Wed., Sat. and Mon.; George's Route 66, Wed., Thu. and Tue.; Brewskeez Sports Club, Wed., Thu. and Sun.; Brewskeez West, Thu. and Sun.; Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Tue.; Baha Rock Club, Sun.; DAD-E-O's, Tue.-Thu.; House of Rock, Mon.; Rascal's, Wed., Thu. and Sat.; Mr. T's 55 Bar & Grill, Tue.-Thu.; O'Brien's Food & Drink, Wed.; The Phoenix, Tue.; Trainwreck Saloon at Westport, Tue.; Marty's Bistro, Tue., Thu. and Sun.; Backstreet Jazz & Blues, Tue.; Blueberry Hill/Elvis Room, Thu.; Syberg's Westport, Mon.

Karate: Rocket Bar, Sat.

Tom Kelly: Failoni's, Thu. and Fri.

Tom Kennedy Trio: Chasers Lounge, Sat.

Open Jam with Jimmy Lee Kennett, George Potsos & Gabriel Strange: Charlack Pub, Thu.

Kid Delicious: Pepper Lounge, Fri.

Killing Vegas: The Phoenix, Sat.

King Valley: Way Out Club, Tue.

Kenny Kingston: Rue 13, Wed.

Steve Kyle: Brewhouse, Thu.

L.P.: Frederick's Music Lounge, Tue.

Leon Lamont: Delmar Restaurant & Lounge, Wed.

Dave Landreth & Friends: City Museum, Tue.

Jeff Lash: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Tue.

Last Missouri Exit: Brandt's, Sun.

Scott Laytham & Karl: Boathouse, Sun.

Jimmy Lee: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun. and Mon.

Steve Leslie Duo: Trainwreck Saloon at Westport, Thu.

Less Than Serious: Mr. T's 55 Bar & Grill, Fri.

Mark Lewis: 609-U Lounge, Fri.

Live DJ: Brewskeez West, Wed.; Maggie O'Brien's, Wed., Fri. and Sat.; Brewskeez Sports Club, Fri. and Tue.

Live DJ Mix: Big Daddy's, Wed.-Sat.

Live Dudes: Brewskeez Sports Club, Fri.

Live Jazz: JaBoni's Bistro, Fri. and Sat.

Live Music: Soulard Ale House, Fri. and Sat.

Long John Davis & the Duffs: Frederick's Music Lounge, Wed.

The Lookbacks: R.T. Weiler's Food & Spirits, Sat.

Loop Underground: Pageant, Fri.

Lost Parade: Mangia Italiano, Thu.

Lucky Boys Confusion: Mississippi Nights, Sat.

Lucky Dan & Naked Mike: Schlafly Bottleworks, Thu.; Hammerstone's, Tue.

Mac 7: Helen Fitzgerald's, Fri.

Gary Mac: Oz, Fri. and Sun.

Mad Maynard & Jackie McCoy: Generations, Wed.

Madahoochi & Friends: Cicero's, Mon.

Jim Manley & Mark Friedricks: Jimmy's Café on the Park, Sun.

Maple Jam: Borders Books & Music-Creve Coeur, Sat.

Anita Marie: Caleco's, Wed.; Tucker's Place, Thu.; Bambino's, Fri.

Marky Star, Larry Ursini & Joe Thomas: Upstairs Lounge, Tue.

Joe Marlotti & Workin' Blue: Backstreet Jazz & Blues, Thu.

Kim Massie & the Solid Senders: Beale on Broadway, Thu. and Tue.

James Matthews: Café Balaban, Tue.

Maximum Velocity: K.T.'s Sports Bar & Restaurant-North County, Thu.

Edwin McCain: Pageant, Sat.

Rich McDonough Band: Beale on Broadway, Fri.

Rich McDonough Trio: Schlafly Bottleworks, Sat.

Rich McDonough Acoustic Blues Jam: Beale on Broadway, Wed.

Dave McKee: Nino's Ristorante, Wed., Fri. and Sat.

Scott McMurray, Steve-O & Imran: Rue 13, Sat.

Megamix: Club La Onda, Fri.

Memphis All-Stars: Ameristar Casino's Bottleneck Blues Bar, Wed.-Sun.

Merauder: Creepy Crawl, Wed.

Midwest Noise Festival: Lemp Neighborhood Arts Center, Fri. and Sun.

Mighty Big Band: Missouri Bar & Grill, Sun.

Marion Miller & Eddie Eaton: Harry's West, Wed.

Mr. Wizard: George's Route 66, Fri.

Mixed Image: Brewskeez Sports Club, Sat.

Mo & Dawn: Monarch, Thu.

Tim Moody: Candicci's, Sun.

Moore Pleasure: Laurie's Place, Wed.; Vanzo's, Thu.; Bubby & Sissy's, Fri.

More Machine Than Man: The Complex, Wed.

Morpheate: Way Out Club, Thu.

Bill Morrissey: Focal Point, Sun.

MP Dep: Molly's, Wed.

Mr. T: 609-U Lounge, Tue.

Geoff Muldaur: Focal Point, Fri.

Musica Nortena: Club La Onda, Sat.

Musical Celebration of France and America: Sheldon Concert Hall, Sat.

Muzodica: Gary's Fine Dining, Wed., Fri. and Sat.

Naked Groove: C.J. Muggs, Fri.; Crossings Taverne & Grille, Sat.

Nasty Nino: G-Spot, Fri. and Sat.

Melissa Neels Band: Beale on Broadway, Sat.

Nepol, Deeperpitch & Hot Nutz: Upstairs Lounge, Fri.

New Music Showcase: Off Broadway, Thu.

Night Sky Band: Night Sky, Fri., Sat. and Tue.

John Norment Trio: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sun.

John Norment: Brandt's, Sat.

Not Quite Nashville: Broadway Oyster Bar, Sun.

Not Quite Right: J.P.'s Corner Bar, Fri.

O'Neil: African Palace, Fri.

Oliver Sain Soul Reunion: Pageant, Sun.

World's Most Dangerous Open Jam Session: Pop's Blue Moon, Tue.

Open Mic: Cicero's, Wed.; Crossings Taverne & Grille, Wed.; Night Sky, Wed. and Thu.; Stagger Inn...Again, Wed. and Sun.; Cummel's Café, Thu.; Frederick's Music Lounge, Thu.; Janae's West, Mon.; Lil' Nikki's Grill & Chill, Mon.; Venice Café, Mon.; Magee's, Mon.; Red Sea, Mon.; Mangia Italiano, Mon.; Shanti, Tue.; That One Place, Tue.

Open Mic MC Battle: Hi-Pointe, Mon.

Johnny Orr: Oz, Sun.

Johnny Orr & Les Aaron: Miso, Wed.

Paint the Earth: Syberg's Westport, Fri.; Harrah's Casino, Sat.

Papa Mali: Broadway Oyster Bar, Wed.

Park Avenue Jazz: Hammerstone's, Wed.; Ritz Lounge, Sat.; Three-1-Three, Mon.

Bill Park: Candicci's, Sat.

Patti & the Hitmen: Trainwreck on the Landing, Fri.; 1860's Hard Shell Café & Bar, Sat.

Steve Pecaro Band: Charlack Pub, Sat.

Billy Peek: Great Grizzly Bear, Fri.

Pennsylvania Slim: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Fri.

Zach Perry Band: Rock Island, Fri.

George Persha: Candicci's, Thu.

Phat Noiz Blues Band: Café Eau, Sat.

Pik'n Lik'n: Gladstone's, Thu.; Griffin's, Sun.

Planet: Generations, Fri. and Sat.

PolkaPalooza: Joanie's Pizzeria, Sun.

Poprocks: Harrah's Casino, Fri.

Tim Power: Cafe Hebron, Sat.

Project 3: Baha Rock Club, Fri.; Harry's West, Sat.

Q-Burns Abstract Message: 609-U Lounge, Fri.

R.I.P.: Partner's Lounge, Fri.

Rafi: Rue 13, Mon.

Eddie Randall Trio: PJ's Martini & Wine Bar, Sat.

Rat Race: Viva!, Wed.

Tom Papa Ray: Delmar Restaurant & Lounge, Thu.

The Real Me: Jacques Sports Bar, Sat.

Rebel Train: Brewhouse, Fri.

Reece: Oz, Wed.-Sun.

Reggae Dub Spin: Mangia Italiano, Sun.

Reigning Heir: Way Out Club, Sat.

REM: Fox Theatre, Tue.

Renegade: Wild Country, Fri. and Sat.

Revered Heart: Shanti, Wed.

Rhythm Rockers: Malle's, Wed.

Ron Richard: Lagniappe's, Sat.

Rip: Rock Island, Sat.

River City Blues: 1860's Hard Shell Café & Bar, Sun.

Road Apples: Venice Café, Fri.

Roads End: Shanti, Fri.

Georgy Rock & Mister Dill: Brandt's, Mon.

Rogers, Nienhaus & Crawford: Kopp's Korner, Fri.; Cleo's, Sun.

Rondo Blues Deluxe: Hammerstone's, Thu.

Roots Reggae: Viva!, Fri.

Anita Rosamond: Failoni's, Thu.

The Ruckus: Lil' Nikki's Grill & Chill, Fri.

Rum Runners: Shanti, Thu.

Rusted Skin: Creepy Crawl, Fri.

Chuck Ryan: The Phoenix, Thu.

S.O.L.: Crossings Taverne & Grille, Fri.; Boathouse, Sat.

Sable: Fast Eddie's Bon-Air, Fri. and Sat.

Curtis Salgado Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Sat.

Eric Sardinas Blues Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Wed.

Louis Saubion: Schlafly Tap Room, Sun.

Sawmill: City Museum, Thu.

The Schwag: Stagger Inn. Again, Sat.; Cicero's, Tue.

The Science Hip Hop Spin: Blueberry Hill, Fri.

Scott E & Stan Da Man: Oz, Sat.

Tim Scott: Cheshire Pub, Wed. and Sun.; Lagniappe's, Fri.

Scrill: G-Spot, Sat.

Secret Cajun Band: Frederick's Music Lounge, Fri.

Sensations: O'Brien's Food & Drink, Fri.

Shakey Ground Blues: Beale on Broadway, Mon.

Shame Club: Pop's, Fri.

Silent Q: Studio Café, Sat.

Silky Sol: Isis, Fri.

Some Chick Band: Borders Books & Music-Sunset Hills, Sat.

Sonic Tonic: Baha Rock Club, Sat.

Sophomore: Creepy Crawl, Thu.

Soul Reunion: 1860's Hard Shell Café & Bar, Thu.

Soulard Blues Band: Becky Thatcher, Thu.; Stagger Inn...Again, Fri.; Trainwreck on the Landing, Sat.; Broadway Oyster Bar, Mon.

Souled Out: 1860's Hard Shell Café & Bar, Fri.

W.C. Spencer, the One Man Band: Broadway Oyster Bar, Sun.

Spontaneous Saturdays: Kastle, Sat.

Sportsmen: BB's Jazz, Blues & Soups, Mon.

Dan Sproat: Concord Grill, Thu.

Dan Sproat & Tim: Graham's Grill & Bayou Bar, Sat.

Steve-O, Boomer, Gary Mac & Moody James: Pepper Lounge, Thu.

Dave Stone Trio: Mangia Italiano, Fri.

Strange Brothers: House of Rock, Sat.

Marcell Strong & the Apostles: 1860's Hard Shell Café & Bar, Wed.; BB's Jazz, Blues & Soups, Thu.

Studebakers: Studio Café, Fri.

Sub 7: Pop's, Wed.; Trainwreck Saloon at Westport, Fri.

Surprise Sundays: Upstairs Lounge, Sun.

Surreal: Baha Rock Club, Tue.

Surrender Dorothy: That One Place, Fri.

Mike Swezdo: Brandt's, Thu.

Swing DJ: Rascal's, Mon.

Swing Set: Venice Café, Thu.

Swirl: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Sat.

The System: Rusty's, Sat.

Tan As Fuck Is Taiwan Death: Radio Cherokee, Mon.

That 80s Band: The Phoenix, Fri.

Denise Thimes: Jazz at the Bistro, Fri. and Sat.

Third Stone: Shot Heaven, Fri.

Thompson: St. Joseph Croatian Hall, Fri.

Thos: Broadway Oyster Bar, Sat.

Ticket to the Beatles: Smitty's, Fri.; Llywelyn's Pub-Webster Groves, Sat.

Tiny Cows: Café Balaban, Sun.

Toc: Sally T's, Thu.

Trilogy: Tuner's, Wed.; Seamus McDaniel's West, Thu.

Trivia Night: Crossings Taverne & Grille, Tue.

Trixie Delight: House of Rock, Fri.; That One Place, Sat.

Carolbeth True Trio: Crossings Taverne & Grille, Thu.

Bill Tucker Ensemble: Tiffany Rose, nightly; Pierre's, Fri. and Sat.

Twinemen: Blueberry Hill, Mon.

Two & Four Quintet: Cookie's Jazz & More, Sat.

Ultra Groove: Brewskeez West, Sat.

Ultra Violets: Harry's Restaurant & Bar, Fri.

Uncle Albert: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Thu.; Hammerstone's, Fri.

Undercover: Pop's, Sat.

The Unexpected: Boathouse, Fri.

Jim Utz: Delmar Restaurant & Lounge, Tue.

Vaux: Hi-Pointe, Sun.

Viva Voce: Way Out Club, Wed.

Tony Viviano: Tony Marino's Steaks & Chops, Fri.

We All Miss Gracie: Cicero's, Sun.

Well Hungarians: House of Rock, Wed.

Bob Werner: Neruda, Fri.

Mae Wheeler: Brandt's, Fri.

Wherehouse Project: Laurie's Place, Sat.

Ernie White: Candicci's, Wed. and Fri.

Wild Stallions: Syberg's Westport, Wed.; Helen Fitzgerald's, Sat.

Jack Williams: Focal Point, Sat.

Ptah Williams: Riddle's Penultimate Café & Wine Bar, Wed.

World Jazz Quartet: Delmar Restaurant & Lounge, Sun.

Luke Wrischnik: Neruda, Thu.

Xcessive: Pop's, Sun.-Tue.

Yard Squad Reggae Band: BB's Jazz, Blues & Soups, Sun.

Zade: Borders Books & Music-Ballwin, Fri.; Borders Books & Music-St. Peters, Sat.

Support Local Journalism.
Join the Riverfront Times Press Club

Local journalism is information. Information is power. And we believe everyone deserves access to accurate independent coverage of their community and state. Our readers helped us continue this coverage in 2020, and we are so grateful for the support.

Help us keep this coverage going in 2021. Whether it's a one-time acknowledgement of this article or an ongoing membership pledge, your support goes to local-based reporting from our small but mighty team.

Join the Riverfront Times Club for as little as $5 a month.