Here Are Your 2011 RFT Music Awards Nominees

by

WIKIMEDIA COMMONS
  • Wikimedia Commons

Without fanfare, here are the 2011 RFT Music Awards nominees. Bands performing at this year's RFT Music Showcase, which takes place on Saturday, June 4, on Washington Avenue, will be taken from this list. Like they are every year, the nominations are cobbled together from fan suggestions, writer suggestions and the opinions of other members of the music community. Note, however: New music editor Kiernan Maletsky had nothing to do with this, so please don't direct any criticism his way.

Best Folk (Traditional or Non-Traditional) Dubb Nubb We're Wolf Blind Nils Cassie Morgan & the Lonely Pine The Skekses

Best Americana (Rock) Theodore The Dive Poets Pretty Little Empire Union Tree Review

Best Americana (Traditional) Pokey LaFarge & the South City Three Rum Drum Ramblers Prairie Rehab Colonel Ford Diesel Island

Best Soul/R&B (Solo Artist) Lamar Harris Aloha Bradd Young Teresajenee Bryant Stewart Theresa Payne

Best Soul/R&B (Group) The Soul Alliance featuring CoCo Soul MoTre Fresh Heir

Best Jam/Funk Group Good 4 the Soul Messy Jiverson Brothers Lazaroff Dogtown Allstars Funky Butt Brass Band

Best One-Person Project Raglani Syna So Pro Black James .e 18andcounting Eric Hall

Best Solo Artist (Female) Langen Neubacher Celia Shacklett Beth Bombara Morgan Nusbaum (Bruiser Queen) Ellen the Felon

Best Solo Artist (Male) Teddy Presberg Javier Mendoza Caleb Travers Joe Stickley Marquise Knox Best Jazz Artist: Hamiet Bluiett Dave Black Denise Thimes Peter Martin Reggie Thomas

Best Blues Artist Big George Brock Roland Johnson and the Voodoo Blues Band Ground Floor Band Rough Grooves Rockin' Jake

Best Rock Band Magic City The Incurables Rough Shop Kentucky Knife Fight The Blind Eyes

Best New Artist Née Jay Fay The Breaks Dots Not Feathers The Vondrukes The Jump Starts

Best Pop Band Tight Pants Syndrome Magnolia Summer Warm Jets USA Jon Hardy & the Public Karate Bikini

Best Indie Band Sleepy Kitty Troubadour Dali Humdrum Bo & the Locomotive Flaming Death Trap So Many Dynamos Rats & People Motion Picture Orchestra

Best Electronic Artist Safety Words Half Gay Ra Cailum Buz Buxom Space Fish

Best DJ Nune Needles Scotty Mac Forensic Flex Boogie Rob Lemon

Best Party Dead or Pregnant Get Serious Found Future Kinky Disco London Calling Best Residency _CommunityService_ Headquarters Mass Appeal The Wrek Sessions Rapture

Best Noise Band Britches Catholic Guilt Ghost Ice Spelling Bee The Conformists

Best Experimental Artist Skarekrau Radio Bikini Acid Dust Bunny Kevin Harris Egg Chef

Best Punk Band Humanoids The Disappeared The Fuck Off and Dies The Haddonfields Glass Teeth

Best Hardcore Band Masculine Journey Shaved Women Doom Town Maximum Effort Sweet Tooth

Best Hip-Hop/Rap Artist (Solo) Indiana Rome Prince Ea Black Spade Vandalyzm Tef Poe Nato Caliph Rockwell Knuckles Lavelle Spitz

Best Hip-Hop/Rap Artist (Group or Collective) Earthworms Scripts 'N Screwz Illphonics 40 'Til 5

Best Producer(s) Tech Supreme Starstrukk Productions Trifeckta Nodzilla Stoney Rock Urban Legendz

Best Metal/Thrash Band Fister Everything Went Black Borean Dusk The Lion's Daughter Cross Examination

Best Hard Rock Band Tok LucaBrasi Greek Fire Machree Sine Nomine There's a Killer Among Us

Best National Band Bunnygrunt Bottle Rockets Story of the Year Ludo Cavo

comment