St. Louis Concert Calendar, March 11 through June

by

New concert calendar. I'm so tired just looking at this.

-- Annie Zaleski

Tuesday, March 11 *Jonathan Richman/Vic Chesnutt, Off Broadway *Pit er Pat (early), Bluebird *Two Girls/Shame Club/Tight Phantomz (late), Bluebird *Tom Jones, Family Arena *Watermelon Slim, BB’s Jazz, Blues and Soups *Deer Tick/Brimstone Howl/Theodore, Billiken Club -- NEW DATE

Wednesday, March 12 *Basia Bulat/Jumbling Towers, Bluebird *Bad Folk wth Cheveu, Mangia

Thursday, March 13 *Lifehouse, Pageant *Phat, Mangia

Friday, March 14 *Kinetiks/Barn Owl/Hibernauts, Bluebird *This Is Hell/Elysia/Ruiner, etc., 2 Cents Plain *Poison Control Center/Go Tsunami/Bunnygrunt, Tap Room *Ms. Bee/Jonezy/Family Affair/Ruka Puff, Pageant

Saturday, March 15 *Built to Spill/Meat Puppets, Pageant *Bald Eagle/Call Me Lightning/Ring, Cicada/The Blind Eyes, Bluebird *Lorene Drive/The Fairwell/Just Surrender, 2 Cents Plain *Peck of Dirt, Mangia *7 Shot Screamers/Everett Dean/Dead City Dregs, Off Broadway *Love and a Sidearm/The Orbz/Tape Deck Sonata, Way Out Club *Berlin Whale/Troubadour Dali/Banshee Lips, Duck Room

Sunday, March 16 *M.O.D./Head On Collision/Cross Examination/Whoppers Taste Good, 2 Cents Plain *Mahjongg/Soft Serve/Skarekrau Radio/Make a Rising, Camp Concentration *The Meatmen (with Tesco Vee), Red Sea

Monday, March 17 *X, Pop’s *Cloud Cult/Cold Bear Scout/Say Panther, Bluebird *Comeback Kid/Cancer Bats/Crime in Stereo/Daggermouth, 2 Cents Plain *Minmae, Lemp Neighborhood Arts Center *Trip Daddys/Rusty Nail, Off Broadway

Tuesday, March 18 *Genghis Tron/Apes/An Albatross, 2 Cents Plain *Gil Mantera’s Party Dream/The Livers (late), Bluebird *Tally Hall/Spinto Band/The Sham (early, all ages), Bluebird *The LK, Mad Art *Kelley Stoltz/Tell Tale Heart/Heroes of the Kingdom, Duck Room *Parts and Labor, Lemp Neighborhood Arts Center *Limbeck/John Ralston/House of Fools, Off Broadway *Secret Shine/Tears Run Rings/Stella Mora, aPop Records *Clutch/Murder by Death/Maylene & the Sons of Disaster, Pop’s

Wednesday, March 19 *Jose Gonzalez/Mia Doi Todd, Graham Chapel at Washington University *Delta Spirit/Port O’Brien, Bluebird *Islands/Supreeme, Off Broadway *Kaspar Hauser/Cobra Skulls/Bent Left, Way Out Club

Thursday, March 20 *Mystery Palace/Digata, 2 Cents Plain *Dropkick the Robot, Cicero’s *The Valley Arena/The Photo Atlas/1090 Club/Target Market (early, all ages), Bluebird *O’Death/Langhorne Slim/The Waymakers (late), Bluebird *Jimmy Griffin, Mangia *The Dig, Red Sea

Friday, March 21 *Black Mountain/Birds of Avalon/Nordic Nomadic, Bluebird *Showbiz Kids, Tribute to Earth Wind & Fire/Steely Dan, Pageant *Transmitters/Goldbugs/Casey Reeves, Off Broadway *Chaundon/Vandalyzm/Rockwell Knuckles/Finale/Tef Poe, Duck Room

Saturday, March 22 *Colourmusic/Lollipop Factory/Strawfoot/Bad Folk, Bluebird *Anavan/Gravity Propulsion System, 2 Cents Plain *Magnolia Summer/The Cush, Off Broadway *Sex Robots, Mangia *The Schwag, Pageant *DK/Space/Dugholes, etc., Duck Room

Sunday, March 23 *Oppenheimer/Circus Window/Icarus Himself, Bluebird

Monday, March 24 *Blind Melon, Pop’s *Bob Weir and Ratdog, Pageant *Bunnygrunt/Tight Pants Syndrome/bed, Cruisin’ Rte. 66 *The Independents/Johnny Saint and the Princes of Hell, Bluebird *Tiger Piss/Sex Robots/Ultraviolents, Off Broadway

Tuesday, March 25 *Silverstein/Devil Wears Prada, Pop’s *The Paper Chase/Sinkane, Bluebird *Marlina -- an opera, Lemp Neighborhood Arts Center

Wednesday, March 26 *Cowboy Junkies/Mary Gauthier, Sheldon *Jill Scott, Fox Theatre *Young Widows/Baroness, 2 Cents Plain *The Starting Line/Bayside, Pop’s *The 75s/The Vultures, Off Broadway

Thursday, March 27 *Mike Doughty’s Band, Gargoyle *Patty Larkin, Duck Room *The Giraffes/Left Arm, Creepy Crawl *Via Dove/Grace Basement, Red Sea *The A.K.A.’s, Bluebird *Aloha/Anathallo/Ohtis, Billiken Club *The Deserters, Mangia

Friday, March 28 *School of Language/Bodies of Water/Riddle of Steel, Billiken Club *Jon Hardy & the Public/Victoria/Black For a second/Simply Esoteric, *’70s Soul Jam, featuring The Stylistics, The Emotions, Heat Wave, Enchantment and The Manhattans, Scottrade Center *Celtic Brothers, Fox Theatre *Spark Thugs/Texas Justice/Goldtooth/12 Summers Old, Pageant *The Monads (CD release)/Vultures, Off Broadway *Tape Deck Sonata/Erin Hagan/Vivian Girls, Lemmons *LaPush/Incurables/Go Van Gogh, Duck Room

Saturday, March 29 *Explosions in the Sky, Pageant *British Sea Power/The 1900s/Target Market, Billiken Club *Anti-Flag/Street Dogs/Briggs/Fake Problems, Pop’s *The Livers/Wooden Kites, Schlafly Tap Room *Gram Parsons tribute (Auset/Bob Reuter/Caleb Travers, the Linemen/Tenement Ruth/Theodore, more), Off Broadway *Bad Folk, Mangia *Femme Fatality/Comasoft/The Beautiful Bodies, Bluebird *Kevin Batchelor (of the Skatalites)/Murder City Players, Duck Room

Sunday, March 30 *Van Halen, Scottrade Center *Citay/Cryptacize, Lemp Neighborhood Arts Center

Monday, March 31 *Brian Vander Ark/Geoff Koch, Gargoyle *Xiu Xiu, Lemp Neighborhood Arts Center *AntiProduct/Retardobot, Pop’s

Tuesday, April 1 *Bunnygrunt/Keith John Adams/Velcro Stars, CBGB *Unearth, Pop’s

Wednesday, April 2 *Casiotone for the Painfully Alone/Clue to Kalo, Bluebird *Authority Zero/Whole Wheat Bread, Pop’s

Thursday, April 3 *The Everybodyfields, Lucas School House

Friday, April 4 *Gentleman Auction House/Bald Eagle/Witch’s Hat, Billiken Club *Broadzilla/Cheap Heat, Bluebird *SeepeopleS, Cicero’s *Ben Kenney/DJ Kilmore (Incubus), Pop’s

Saturday, April 5 *The Safes/The 75’s, Bluebird *Umphrey’s McGee, Pageant *Waymakers/Rum Drum Ramblers/Boxcutters, Way Out Club *Helium Tapes/Wormwood Scrubs, Off Broadway

Sunday, April 6 *Cursive/Capgun Coup/So Many Dynamos, Gargoyle *Mushroomhead, Pop’s *Two Cow Garage/Mark Pickerel, Off Broadway

Monday, April 7 *J.B. Beverly and the Wayward Drifters, Way Out Club

Tuesday, April 8 *Bon Iver/Collections of Colonies of Bees, Billiken Club *Chris Trapper, Lucas School House *Brad Mehldau, Jazz at the Bistro (through Saturday) *Eisley/The Myriad/Vedera/The Envy Corps, Pop’s

Wednesday, April 9 *Girl In a Coma, Bluebird *Musiq Soulchild, Pageant *Todd Snider, Sheldon Concert Hall

Friday, April 11 *The Minus Story/Tre Orsi/The Coke Dares, Billiken Club *DevilDriver/Napalm Death/Walls of Jericho/36 Crazyfists, Pop’s *The Alice Rose/The Blind Eyes, Lemmons *Semi-Precious Weapons/The Feed/Tell-Tale Heart, Pageant *Team Tomato, Off Broadway *Peter Mayer Group, Duck Room

Saturday, April 12 *Dan Deacon/Ad Astra Per Aspera/The Pragmatic, Billiken Club *Feist/Hayden, The Pageant -- SOLD OUT *Bunnygrunt/That’s My Daughter/The Besties, Lemmons *Earthworms/Animate Objects/Lovers in Arms/Nato Caliph, Bluebird *John Henry & the Engine (CD release)/One Lone Car, Off Broadway

Sunday, April 13 *Unwed Sailor/Target Market/Mirror Stage/Ryan Lindsey (Starlight Mints), Bluebird *Peter Mulvey, Focal Point *Vermillion Lies/Gravity Plays Favorites, Off Broadway

Monday, April 14 *Sasha and Digweed, Dante’s *Someone Still Loves You Boris Yeltsin/Via Audio/Gentleman Auction House, Bluebird

Wednesday, April 16 *John Vanderslice, Billiken Club *Chevelle/Finger Eleven, Pageant *Chuck Berry, Duck Room (on sale 3/14!) *Quiksand, Red Sea

Thursday, April 17 *Mars Volta, Pageant *Anders Parker/Jon Hardy & the Public, Bluebird *Blue Mountain, Lucas School House

Friday, April 18 *Dropsonic/Shame Club/Quatre Tet, Bluebird *The Saps/The Incurables, Off Broadway *Kathy Mattea, Sheldon *Nite Owl (CD release), Vintage Vinyl

Saturday, April 19 *New Pornographers/Okkervil River, Pageant *The Cops/Architects/Victoria/Banshee Lips, Bluebird *Gringo Star, The Open Lot *Dub Kitchen, Off Broadway

Sunday, April 20 *Rogue Wave/Grand Ole Party, Gargoyle *Riddle of Steel/Story of the Sea, Bluebird *The High Kings, Fox Theatre *Dark Inside the Sun, Lemp Neighborhood Arts Center

Monday, April 21 *UFO, Pop’s

Wednesday, April 23 *Enon/Singer/Victoria, Billiken Club *Black Rebel Motorcycle Club/The Duke Spirit, Pageant *All Time Low/Rocket Summer/The Matches/Sonny, etc., Pop’s *Santana/Derek Trucks Band, Scottrade Center *Kiss Kiss/Murder by Death/O’Death, Off Broadway *Sissel, Sheldon

Thursday, April 24 *Shackeltons/Team Tomato/Daydream Astroanauts, Bluebird *Fishboy/Wooden Kites/That’s My Daughter, Way Out Club *Apocalyptica, Pop’s *Split Lip Rayfield, Duck Room *Jimmy Buffett, Verizon Wireless Amphitheater

Friday, April 25 *Yea Big + Kid Static/The Livers/Robb Steele/Jason and the Beast, Bluebird *Black Rebel Motorcycle Club/The Duke Spirit, Pageant *La La Land/Via Dove, Off Broadway

Saturday, April 26 *Black Diamond Heavies/Kentucky Knife Fight/Wormwood Scrubs, Off Broadway

Sunday, April 27 *Alicia Keys/Jordin Sparks, Scottrade Center *Sterilize Stereo/Red Water Revival, Off Broadway

Monday, April 28 *Bitch and the Exciting Conclusion, Bluebird *Tim & Eric, Off Broadway

Wednesday, April 30 *Destroyer/Andre Ethier, Blueberry Hill’s Duck Room *Velella Velella, Bluebird *Harptallica, Red Sea

Thursday, May 1 *Caribou/Fuck Buttons, Billiken Club

Friday, May 2 *William Elliott Whitmore, Off Broadway

Saturday, May 3 *My Chemical Romance, Pageant *Femme Fatality (CD release), Creepy Crawl *Bottle Rockets (15th anniversary show), Duck Room

Sunday, May 4 *Tegan and Sara, Pageant *Bob Schneider, Duck Room *Randy Newman, Sheldon

Monday, May 5 *Streetlight Manifesto, Pop’s

Tuesday, May 6 *Kathleen Edwards/Last Town Chorus, Duck Room *The Swell Season: Glen Hansard/Marketa Irglova, The Pageant *Avett Brothers, Sheldon

Wednesday, May 7 *Alesana/LoveHateHero/The Chariot, Creepy Crawl

Thursday, May 8 *Blue Oyster Cult, Ameristar Casino, St. Charles

Saturday, May 10 *Breeders, Pop’s *Sean Kelly (of the Samples)/Birdie Busch, Bluebird *Band Scramble, Off Broadway

Sunday, May 11 *Coke Dares/Prizzy Prizzy Please, Bluebird

Tuesday, May 13 *City of Ships, Bluebird *Tech N9Ne/Paul Wall, Pageant

Wednesday, May 14 *Radiohead, Verizon Wireless Amphitheatre *Chuck Berry, Duck Room (on sale 4/18!)

Thursday, May 15 *Hayseed Dixie, Duck Room

Saturday, May 17 *Eastern Standard TimeMurder City Players/The Drastics, etc. Off Broadway *The Iguanas, Duck Room

Wednesday, May 21 *Dark Meat/Quiet Hooves, Bluebird

Thursday, May 22 *Sea Wolf, Bluebird

Friday, May 23 *DeVotchKa/Basia Bulat, Pageant

Saturday, May 24 *Dirtbombs/Dan Sartain, Creepy Crawl

Sunday, May 25 *Tiger Army, Pop’s

Tuesday, May 27 *Silver MT. Zion, Bluebird

Wednesday, May 28 *Nightwish, Pop’s *Local H, 2 Cents Plain

Friday, May 30 *Panic At the Disco/Motion City Soundtrack/The Hush Sound/Phantom Planet, Pageant

Sunday, June 1 *RFT Music Showcase, Loop, ALL DAY!

Friday, June 13 *The Queers/Lemuria/Bomb the Music Industry, Bluebird

Saturday, June 14 *Willie Nelson/James Hunter, Fox Theatre

Monday, June 16 *Ladytron/Datarock, Pageant

Thursday, June 19 *Robert Plant/Alison Krauss, Fox Theatre

Friday, June 20 *Koffin Kats, Bluebird

comment